ADAC téli gumiabroncs tesztek 2024

Kategória: Hírek

Új gumit szeretne vásárolni autójához? Tudjon meg többet az ADAC gumiabroncs tesztjéből. Azt, hogy egy gumiabroncs hogyan teljesít száraz és nedves utakon, hóban és jégen, csak kiterjedt tesztekkel lehet meghatározni. Az ADAC számos más európai fogyasztóvédelmi szervezettel együttműködve, pontosan meghatározott módszerekkel tesztel. Minden tesztmodellhez 28 abroncsot vásárolnak kis mennyiségben, legfeljebb hat kiskereskedőtől.

ADAC gumiabroncs tesztek 2024

A téli gumiabroncsnak biztos tapadást kell biztosítania havon, jégen és nedves körülmények között, ugyanakkor a lehető legkevesebb üzemanyagot kell fogyasztania. Ez a klasszikus célkonfliktus, amelyet egy gumiabroncsnak le kell küzdenie az ADAC téli gumiabroncs tesztjén – számos egyéb kihívás mellett, mint például az aquaplaning, a menetstabilitás és a tartósság.

A 2024-es téli gumiabroncs teszt során az ADAC közelebbről megvizsgálta a kompakt osztály abroncsait. Mely modellek segíthetnek biztonságosan átvészelni a hideg évszakot? Nem minden 205/55 R 16 méretű gumiabroncs ajánlott.

  • 12 téli gumi a kompakt osztályba az ADAC teszten
  • A Conti, a Goodyear és a Michelin a legkiegyensúlyozottabb
  • 3 x jó, 4 x kielégítő, 4 x elegendő, 1 x nem megfelelő

A SUV-konjunktúra ellenére a kompakt kategóriájú járművek továbbra is nagyon népszerűek. Könnyen érthető, hogy miért: a VW Golf, az Opel Astra és a Toyota Corolla továbbra is megfizethető, a legtöbb igényt kielégíti, így a járműtípusok közül mindenre alkalmas.

Természetesen az abroncsoknak is ugyanolyan jónak kell lenniük, mint maguknak a járműveknek. A jó téli abroncsnak tehát nemcsak a magas szintű vezetésbiztonságot kell biztosítania téli útviszonyok között, hanem száraz és nedves körülmények között is működnie kell. Melyik gumi a legjobb? Tizenkét téli gumin kellett átesni a kiterjedt ADAC teszten.

Jó: Conti, Goodyear és Michelin

A Continental, a Goodyear és a Michelin modelljei pontosan megfelelnek a modern abroncsokkal szemben támasztott elvárásoknak: nagyon jól kiegyensúlyozottak, semmilyen útfelületen nem mutatnak gyengeségeket, és hosszú előre jelzett futásteljesítményükkel is ragyognak. Mindhárom „jó” besorolású, ezért erősen ajánlott.

Egy abroncs dominál tesztgyőztesként : a Continental WinterContact TS 870 . Az általános vezetési biztonság mércéjét (1.8-as fokozat) határozza meg, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a nedves és téli utakon egyik versenytársa sem egyenlő vele. A Michelin Alpin 6 is jó jegyeket kapott a vezetésbiztonságért, és magas szinten van, de nem egészen közelíti meg a Conti abroncsokat. Másrészt különösen jól teljesít a környezeti teljesítmény tekintetében. Ez rendelkezik a legnagyobb előre jelzett futásteljesítménnyel (53 200 kilométer) és a legalacsonyabb kopással a teszt során, és alacsony fogyasztást is biztosít.

A Goodyear UltraGrip Performance 3 mind a vezetésbiztonság, mind a környezetvédelmi teljesítmény tekintetében a két versenyző között helyezkedik el, és „jó” tesztfokozattal teszi teljessé a felső csoportot.

Egy jó téli gumi nem csak havas, jeges és nedves körülmények között szükséges. Az ADAC megvizsgálta, melyik a legjobb az olyan kompakt SUV-k számára, mint a VW T-Roc és az alsó középkategóriás autók 2024-ben: 16 jelenlegi gumiabroncs szerepel a tesztben. A különbségek jelentősek.

Nem csak a téli tulajdonságok a döntőek

3 x jó, 7 x kielégítő, 3 x elegendő, 3 x nem megfelelő

Miben kell különösen jónak lennie egy téli guminak? A válasz nyilvánvaló: magas szintű vezetési biztonságot kell kínálnia téli útviszonyok között.

De ez nem elég az ADAC-nak: a jó téli tulajdonságok önmagukban nem elegendőek. Vagy októbertől húsvétig csak havon, jégen, latyakon vezeted az autódat? Németországban még a téli hónapokban is többnyire száraz utakon vagy nedves felületen közlekedik. Természetesen egy jó téli guminak ilyen körülmények között nem szabad meghibásodnia.

„Elegendő”: Nincs vásárlási javaslat

És akkor három olyan tesztalany van a rangsorban, akik nem jutnak túl a megfelelő értékelésen. A Viking WinTech (teljes osztályzat 3,6), a Kumho WinterCraft WP52 (3,6) és a Maxxis Premitra Snow WP6 (3,7) a száraz utakon tapasztalt gyengeségeik miatt elmarad a jobb összbesorolástól. Még ha jó előre jelzett futásteljesítményük is van, ez nem fedheti el a biztonsági hiányosságokat. Ezért erre a háromra nincs vásárlási javaslat .

A gumiabroncsok kiválasztásakor általában tisztában kell lennie azzal, hogy nagy különbségek vannak a vezetési biztonság és a környezetterhelés tekintetében. A vásárlási döntést ezért nem csak az ár alapján kell meghozni, hanem a gumiabroncsok teljesítményét is. Az eredménytáblázatot célszerű a saját vezetési profilja szerint értelmezni. Ha Ön sokat autózik, és évente több ezer kilométert vezet, a vezetési biztonságot és a környezeti teljesítményt egyaránt „jó” minősítéssel kell értékelni.

Minőségbiztosítás

A tesztkonzorcium dönt a termékekről és a vizsgálati módszertanról. Ez a konzorcium számos európai autóklubból és fogyasztóvédelmi szervezetből áll. Az abroncsgyártók nem tartoznak ebbe a konzorciumba. A tesztelendő gumiabroncs-méreteket a konzorcium tárgyalja és határozza meg. Az olyan kritériumok, mint a piaci erő vagy egy korábbi teszt időszerűsége fontos szerepet játszanak. A döntést az összes jelenlévő tesztpartner többségi szavazatával hozzák meg .

A vizsgálati módszerek a biztonság szolgálatában szerzett több éves ADAC speciális know-how- n alapulnak. A tesztelési módszertan változásainak hosszú távú ütemezése van, amelyet szintén minden ülésen bemutatnak és megvitatnak. Itt is minden jelenlévő tesztpartner közösen dönt. A különböző helyszíneken történő vásárlási folyamat és a minőségirányítás biztosítja, hogy a vizsgált gumiabroncsok megfeleljenek a sorozatszabványnak. Modellenként összesen 28 gumiabroncsot vásárolnak állami kereskedőktől.

A gumiabroncs-teszthez szakértői tanácsadó testület működik, amelyben egyetemek, kutatóintézetek és más szervezetek szakértői, valamint gyártók is jelen vannak. A teszttervet és a kritériumokat itt is bemutatjuk. A cél a technológia jelenlegi állásáról (termékfejlesztésekről) és az aktuális tudományos eredményekről való információcsere.

A minőségbiztosítás érdekében mind a szubjektív, mind az objektív értékeléseket többször, egymástól függetlenül végzik el a különböző tesztvezetők. Rendszeresen egyeztetnek egymással és más szakértőkkel különböző képzéseken. Minden értékelési szabványt és vizsgálati módszert más tesztpartnerekkel (például ICRT, ÖAMTC, TCS) folytatott megbeszélések biztosítanak. Ezenkívül a mérési módszert éves műszaki tanácsadó testületek vitatják meg az abroncsipar képviselőivel.

A teszt közzététele előtt minden résztvevő gumiabroncs-gyártó a gyártó előzetes tájékoztatásaként tájékoztatást kap termékeinek eredményeiről a használt és megnevezett kontrollabroncsra vonatkozóan.  Részletek a tesztről: https://www.adac.de/news/winterreifen-test-2024/