Gumiabroncsok helyes tárolása – így őrizheti meg azok élettartamát
A gumiabroncsok megfelelő tárolása elengedhetetlen ahhoz, hogy a következő szezonban is biztonságosan és hosszú élettartammal szolgálják Önt. Legyen szó nyári vagy téli gumikról, ha nem fordítunk figyelmet a tárolási körülményekre, az abroncsok idő előtt tönkremehetnek, megrepedezhetnek, veszíthetnek rugalmasságukból és tapadásukból.
Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a gumik szakszerű tárolásáról.
Miért fontos a gumiabroncsok helyes tárolása?
A nem megfelelő tárolás hatására a gumik deformálódhatnak, a gumiösszetevők öregedhetnek, és az abroncsok akár használhatatlanná is válhatnak. Egyes hibák első ránézésre nem is láthatók, de a közlekedésbiztonságot veszélyeztetik. Éppen ezért minden autótulajdonosnak érdemes tisztában lennie azzal, hogyan kell tárolni a gumiabroncsokat szakszerűen.
Gumiabroncs tárolás alapelvei
- Tisztítás és szárítás
Mielőtt a gumikat eltenné a következő szezonra, alaposan tisztítsa meg azokat:
- Távolítsa el a koszt, port, fékport és az útszennyeződéseket.
- Ha felnin vannak a gumik, tisztítsa meg a felniket is.
- A megtisztított abroncsokat szárazon tárolja, ne maradjon rajtuk nedvesség, mert penészedéshez és anyagromláshoz vezethet.
- Száraz, hűvös és sötét helyen tároljon
A túlzott hő, nedvesség és a közvetlen napsugárzás gyorsítja az abroncsok öregedését. Ezért ideális, ha:
- A gumikat hűvös, árnyékos helyen tartja (pl. garázs, pince, tároló).
- A helyiség jól szellőző, de nem nedves.
- Ne érje az abroncsokat közvetlen UV sugárzás.
- Kerülje az olyan környezetet, ahol oldószerek, olajok, üzemanyagok vagy vegyszerek találhatók.
- Helyes pozícióban való tárolás
Attól függően, hogy az abroncs felnire van szerelve vagy sem, különböző a helyes tárolási mód:
Felnikre szerelt gumik:
- Függőlegesen, egymás mellett érdemes tárolni.
- Akár felakasztva is tárolhatóak (pl. gumitartó kampón), így elkerülhető a deformáció.
Felni nélküli gumik:
- Fektetve, egymásra helyezve célszerű tárolni.
- 3-4 darabot egymásra rakhat, de időnként érdemes őket átforgatni, hogy ne alakuljon ki nyomás a legalsó abroncson.
- Abroncszsák vagy takaró használata
Használjon gumizsákokat vagy takaróhuzatot, hogy védje az abroncsokat a portól és a fénytől. A légáteresztő zsák a legjobb megoldás, így elkerülhető a penészedés vagy a pára felgyülemlése.
Milyen gyakran ellenőrizzük a tárolt abroncsokat?
Legalább havonta egyszer érdemes ránézni a tárolt gumikra:
- Nincs-e rajtuk repedés vagy deformáció.
- Megfelelően van-e rögzítve a tárolás módja.
- Nem érte-e őket nedvesség vagy hőhatás.
Meddig tárolható egy abroncs?
Egy új gumiabroncs tárolási körülményektől függően akár 5 évig is eltartható, ha nem használják. Használt abroncs esetén az élettartam a korábbi használat intenzitásától függ. A 10 évesnél idősebb abroncsokat azonban még jó állapotban is érdemes lecserélni – biztonsági okokból.
Téli és nyári gumik tárolása – szezonváltás után
- A nyári gumikat tél előtt, a téli gumikat tavasszal cserélje le.
- A csere után azonnal tisztítsa meg és szárítsa meg a gumikat.
- Ne tárolja a gumikat szabadban, még letakarva sem!
Profi megoldás: gumiabroncs hotel
Sok autós nem rendelkezik megfelelő hellyel a gumik tárolására. Ilyenkor ideális választás lehet a gumihotel szolgáltatás, ahol:
- Szakszerűen tárolják a gumikat megfelelő körülmények között.
- Szezonváltáskor kérésre felszerelik azokat.
- Nem kell bajlódni a tisztítással, cipeléssel, helykereséssel.
A gumiabroncsok helyes tárolása kulcsfontosságú a közlekedésbiztonság és a hosszú élettartam szempontjából. A tiszta, száraz, sötét és hűvös helyiség, valamint a megfelelő tárolási pozíció jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy abroncsaink évekig megbízhatóan teljesítsenek.
Amennyiben nincs megfelelő helye otthon, érdemes igénybe venni professzionális gumitároló szolgáltatást.
Az elmúlt szezon gumiabroncsait már leszereltettük az autónkról, hogy a következő szezon abroncsai vegyék át a szerepüket. Egyes mobil gumi szervizek és gumiszerelő műhelyeknél igénybe vehetünk bértárolást. Ez akár még otthon is lehetséges, hogy szakszerűen tároljuk a gumiabroncsokat, ha bizonyos feltételeket biztosítani tudunk. Hogyan lehet minimálisra csökkenteni a gumi anyagának öregedését és a tárolása közbeni élettartamának romlását?
A kerekeket, gumikat elcsomagolás előtt egy kis vizes-szappanos kefével tisztítsuk meg szennyeződésektől, portól, fékportól.
Ha a felnivel együtt tároljuk a gumiabroncsot, akkor meg kell tisztítani a felniket is. Miután ezzel végeztünk, szárítsuk meg , vagy várjuk meg amíg megszáradnak a gumiabroncsok, nem kell semmilyen ápolót használnunk.
A kerekek takarítása után tegyük műanyag, tiszta, portalanított táskákba a gumiabroncsokat.
Ezeket zárjuk le egy ragasztószalaggal, mert ezáltal a gumiabroncsok olajának párologtatását elkerülhetjük. Az összes gumiabroncsot külön-külön műanyagba tegyük.
Védenünk kell a gumikat a közvetlen kitett naptól, mivel az ultraibolya-sugárzás roncsolja a gumikat.
Amennyiben lehetőségünk van rá tegyük a gumikat hűvös, száraz környezetbe. Alagsorban, pincében, esetleg egy klimatizált helyen tárolhatjuk, mert a kinti helységeknél, garázsoknál nagyon nagy hőingadozás és páratartalom-változások ronthatják a gumik élettartamát. Óvakodjunk attól, hogy a gumikerekeket ne tegyük, elektromos motor, kályhák, nagy szivattyúk, kapcsolók közelébe, mert ezek is károsodást okozhatnak.
Ha tehetjük, állítva vagyis függőlegesen tároljuk az abroncsokat (ha nincs felnire szerelve). Ne fektetve egymásra téve, mert az ezáltal létrejövő nyomás a gumiabroncsok torzulását, károsodását okozhatja. Helyezzünk egy tiszta fát a gumik alá, ne a földet érjék.
A felnire szerelt gumikat fel lógathatjuk, vagy a felniken alátámasztva egymáson is tárolhatjuk.
Ne engedjük az autónkon sem, hogy sokáig terhelődjön a gumi mozgás nélkül, mert egy helyben való terhelése jobban károsítja, mintha néhányszor megmozgatnánk a gumikat, mert forgásuk közben egyenletesebben terhelődik, emiatt megőrzi a rugalmasságát a mozgástól és a gumiabroncs keverékében az olaj tartalma egyenlően megoszlik.
Amint mi is, ugyan úgy a gumiabroncsok is egyre inkább öregednek, de ezen felsorolás betartásával lassíthatjuk a gumiabroncsok öregedését és károsodását.
Amikor visszaszereljük a kerekeket figyelmesen ellenőrizzük az állapotukat!
Vállaljuk a gumiabroncsok, kerekek szerelését, javítását esetleges bértárolását. Autómentésben, bikázásban is számíthat ránk, ha lerobbant.